Festival 2019

FESTIVAL 2020

 

The BIFF team will present another fantastic festival of independent filmmaking from February 25-29, 2020 at one of Berlin’s favourite independent cinemas, the Babylon, Rosa-Luxemburg-Str. 30, 10178.

All tickets can be purchased at the Babylon box office from 5pm daily at the Babylon in Mitte from February 1. Tickets are for sale and subject to limited availability on the the Babylon programme page with online ticket sales link two weeks before the event.

NOTE: Box office ticket sales issued on a FIRST COME FIRST SERVED BASIS including festival passes ie. free entry for participant filmmakers. If the session is sold out, there are simply no more tickets available. Tickets available for purchase online on 25th January.

 

https://www.facebook.com/Berlin-Independent-Film-Festival-BIFF-692967547528719/

 

BIFF 2019 WINNERS

Best Micro-budget Feature (under €250k)

Secrecy by Kevin Wloczyk

Best No-Budget Feature (under €50k)

The Beer Jesus by Matt Sweetwood

Best Documentary

Tender Years by Lilian Nix

Best Sci-Fi / Horror Feature

The Final Land by Marcel Barion

Best Female Director Feature

Facing The Sun by Britt Abrecht

Best Short Film

A Doll’s Hug by Rob Chihhwen Lo

Best Short Short

ΔNOMΔLY by Jacco Kliesch

Best French Short Film

Dunk by Sophie Martin

Best UK Short Film

The Lost films of Bloody Nora by Sophia Di Martino

Best Short Documentary

Caligari in the Desert by Alexander Tuschinski

Best Animated Short

Christmas Bunny by Christophe Lopez-Huici

Best Experimental Short

Vitrum by Joscha Bongard und Felix Schreiber

Best Horror Short

Rub Me The Right Way by Pit Bredimus & Jefferson Jung

Best Sci-Fi Short

Invaders by Daniel Prince

Best LGBT Film

Queer Lives Matter – How LGBT-Activists Change The World by Markus Kowalski

Best Music Video

Inouie and Free by Alessandra Leone

 

SCREENING SCHEDULE 2019

February 6

Join us from 9pm at Tati Goes Underground Bar by Senefelderplatz in Mitte on Feb 6 for a film-themed Jazz set with DJ Task spinning vinyl from Charlie Mingus to Lalo Shifrin…

 

February 7

Shorts Block 1, Feb 7 at 18:00
Hänsel Meets Gretel by Mohamed Farahat
Inouï ( and free ) by Alessandra Leone
Back on Track by Marius Fischer
A Doll’s Hug by Rob Chihhwen Lo
The Christmas Rabbit by Christophe Lopez-Huici

Shorts Block 2, Feb 7 at 20:00
Inner Permission to Live by Kyungmin Kim
The Loop by Bekky Berg
Trapped in Fears by Victoria Shefer
Birthday Girl by Ray Leday
GiiRL – Downtown by Joscha Bongard

Feature film, Feb 7 at 22:00
The Beer Jesus from America by Matt Sweetwood

 

February 8

Feature film, Feb 8 at 18:00
Tender Years by Lilian Nix

Shorts Block 3, Feb 8 at 20:00
1969-2019 by Ira Schneider
Caligari in the Desert by Alexander Tuschinski
Rub Me The Right Way by Pit Bredimus & Jefferson Jung

Godfathers of Hardcore Pre-Show Party at Trinkteufel, Naunynstraße 6, in association with M.A.D.

European Feature Film Premiere, Feb 8 at 22:30 in the 500 person capacity Kino 1 of the Babylon
Godfathers of Hardcore by Ian McFarland

 

February 9

Shorts Block 4, Feb 9 at 18:00
A Bowl Full of Cereals by Jonas Haldemann
Stolen by Dean Marriott
The Fight for Hambach Forest by Belal Awad
The Lost Films of Bloody Nora by Sophia Di Martino
Tranquility by Alexander Müller
Andromeda by Emily Limyun Dean & Mai Brunelle

Shorts Block 5, Feb 9 at 20:00
The Last Christians by David Lichtenauer
Miss Black Germany by Elisha Smith-Leverock
The Audience by Tasya Martin
maybetheproblemisyou – giirl by Alexander Kohn
Red dress. No straps by Maryam Mohajer

Feature film, Feb 9 at 22:00
Secrecy by Kevin Wloczyk

 

February 10

Shorts Block 6, Feb 10 at 18:00
Apate by Maximilian-Andreas Schmidt
Preparation by Julia Dumendiak
Dunk by Martin, Sophie
Seven Kinds of Satisfaction by Armin Monfared

Shorts Block 7, Feb 10 at 20:00
Ice & Palms by Jochen Mesle & Max Kroneck
Substitute Bank by Tim Lee & Christian Bergmann
Waiting for tomorrow by Selon Fischer
Periode 28 by Annika Müller & Alexander Tank
ΔNOMΔLY by Jacco Kliesch

Feature film, Feb 10 at 22:00
The Final Land by Marcel Barion

 

February 11

Shorts Block 8, Feb 11 at 18:00
It gets better by Adi Wojaczek
The empty chair by Dennis Daum
The Berlin Diary by Peter Uhr

Shorts Block 9, Feb 11 at 20:00
Queer Lives Matter – How LGBT-Activists Change The World by Markus Kowalski
Vitrum by Joscha Bongard & Felix Schreiber
A Deeper Need by Lilia Andreotti
Invaders by Daniel Prince

Feature film, Feb 11 at 22:00
Facing the Sun by Britt Abrecht

 

 

https://www.facebook.com/Berlin-Independent-Film-Festival-699356716807710/?ref=bookmarks

https://www.berlin.de/en/events/3319931-2842498-berlin-independent-film-festival.en.html

http://lecinemadolivierh.over-blog.com/2018/02/awards-berlin-independent-film-festival-2018.html

http://berlin.eventful.com/events/berlin-independent-film-festival-/E0-001-100973878-8

http://lecinemadolivierh.over-blog.com/2018/01/berlin-independent-film-festival-2018.html

NOTE: Box office ticket sales issued on a FIRST COME FIRST SERVED BASIS including festival passes ie. free entry for participant filmmakers. If the session is sold out, there are simply no more tickets available. Tickets available from 25th January here:

https://babylonberlin.eu/ticket-online

Berlin Independent Film Festival official trailers:

https://youtu.be/TVhTlqoFc6Y

https://youtu.be/75NkzZXkaao

 

BIFF2019-poster (1)

German programme:

 

Berlin Independent Film Festival

 

BIFF Februar 7-11 beim Babylon, Rosa-Luxemburg-Platz, Berlin-Mitte

Eintrittspreis: 8.- Euro jede Aufführung um 18h, 20h & 22h. Bestellen Sie jetzt online Ihre Tickets:

https://babylonberlin.eu/programm/festivals/biff

 

FESTIVALPROGRAMM 2019

Februar 7

18:00

Kurzfilmblock 1

Hänsel Meets Gretel R: Mohamed Farahat

Inouï ( and free ) R: Alessandra Leone

Back on Track R: Marius Fischer

A Doll’s Hug R: Rob Chihhwen Lo

The Christmas Rabbit R: Christophe Lopez-Huici

20:00

Kurzfilmblock 2

Inner Permission to Live R: Kyungmin Kim

The Loop R: Bekky Berg

Trapped in Fears R: Victoria Shefer

Birthday Girl R: Ray Leday

GiiRL – Downtown R: Joscha Bongard

22:00

Langspielfilm: 

The Beer Jesus from America, U.S.A, 2018, R: Mat Sweetwood, 106 min, OV

Februar 8

18:00

Langspielfilm:

Tender Years, D., 2018, R: Lilian Nix, 90 min, OmeU

20:00

Kurzfilmblock 3

1969-2019 R: Ira Schneider

Caligari in the Desert R: Alexander Tuschinski

Rub Me The Right Way R: Pit Bredimus & Jefferson Jung

22:30

Langspielfilm:

Godfathers of Hardcore, USA, R Ian McFarland, 95 min, OV

Februar 9

18:00

Kurzfilmblock 4

A Bowl Full of Cereals R: Jonas Haldemann
Stolen R: Dean Marriott
The Fight for Hambach Forest R: Belal Awad
The Lost Films of Bloody Nora R: Sophia Di Martino
Tranquility R: Alexander Müller
Andromeda R: Emily Limyun Dean & Mai Brunelle

20:00

Kurzfilmblock 5

The Last Christians R: David Lichtenauer
Miss Black Germany R: Elisha Smith-Leverock
The Audience R: Tasya Martin
maybetheproblemisyou – giirl R: Alexander Kohn
Red dress. No straps R: Maryam Mohajer

22:30

Langspielfilm: 

Secrecy, D, 2018,  R: Kevin Wloczyk, 113 min, OmeU

Februar 10

18:00

Kurzfilmblock 6

Apate R: Maximilian-Andreas Schmidt

Preparation R: Julia Dumendiak

Dunk R: Sophie Martin

Seven Kinds of Satisfaction R: Armin Monfared

20:00

Kurzfilmblock 7

Ice & Palms R: Jochen Mesle & Max Kroneck

Substitute Bank R: Tim Lee & Christian Bergmann

Waiting for Tomorrow R: Selon Fischer

Periode 28 R: Annika Müller & Alexander Tank

ΔNOMΔLY R: Jacco Kliesch

22:00

Langspielfilm

The Final Land, D 2018, R: Marcel Barion, 112 min, OmeU

Februar 11

18:00

Kurzfilmblock 8

It Gets Better R: Adi Wojaczek

The Empty Chair R: Dennis Daum

The Berlin Diary R: Peter Uhr

20:00

Kurzfilmblock 9

Queer Lives Matter – How LGBT-Activists Change The World R: Markus Kowalski

Vitrum R: Joscha Bongard & Felix Schreiber

A Deeper Need R: Lilia Andreotti

Invaders R: Daniel Prince

22:00

Langspielfilm:

Facing the Sun, D 2018, R: Britt Abrecht, 92 min, OmeU